Mūsų svetainėje naudojami slapukai, kad užtikrintume jums teikiamų paslaugų kokybę. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Daugiau informacijos

Spausdinti

Apklausa rodo, kad vilniečiams nesuprantama, kas atsakingas už rūšiuojamų atliekų tvarkymą

Atliekų rūšiavimo sistema Vilniaus miesto gyventojams – nesuprantama ir netenkinanti. Tai parodė kovo mėnesį atlikta sostinės gyventojų apklausa: daugiau nei pusė miestiečių nėra patenkinti tuo, kaip tvarkomos pakuočių atliekos, o apie 70 proc. gyventojų nežino, kas už šią sistemą atsakingas. 

Kovo mėnesį vykdėme klientų pasitenkinimo tyrimą, kuriame dalyvavo apie 1300 respondentų. Apie 70 proc. jų – sostinės daugiabučių gyventojai, besinaudojantys bendrojo naudojimo konteineriais. 

Atlikus apklausą paaiškėjo, kad net 49 proc. respondentų nežino, kas Vilniuje atsakingas už stiklo, popieriaus ir plastiko pakuočių atliekų surinkimą bei tvarkymą. 22 proc. į šį klausimą atsakė klaidingai – jie įsitikinę, kad už tai atsakinga VASA, nors pakuočių atliekų tvarkymas iš tiesų organizuojamas pakuočių gamintojų ir importuotojų organizacijų (GIO). 

Gyventojų apklausa taip pat atspindėjo nepasitenkinimą rūšiuojamų atliekų tvarkymo sistema – 47 proc. respondentų mano, kad pakuočių atliekų konteinerių sostinėje yra per mažai, o 56 proc. įsitikinę, jog jie turi būti išvežami dažniau. Vilniaus miesto savivaldybės vicemeras Valdas Benkunskas pastebi, kad rezultatai atkartoja gyventojų skundus dėl neišvežtų ar netinkamai tvarkomų pakuočių konteinerių.

„Savivaldybė jau daugiau nei metus derasi su gamintojų ir importuotojų organizacijomis, kad vilniečių poreikiai būtų patenkinti – infrastruktūros priežiūra ir plėtra bei rūšiavimo konteinerių aptarnavimo dažnis yra prioritetiniai klausimai kiekvieno susitikimo metu. Tačiau iki šiol neturime galutinio organizacijų pritarimo siūlymams intensyvinti pakuočių atliekų tvarkymą“, – pabrėžia sostinės vicemeras.

Finansavimas – „tamsus miškas“

Rūšiuojamų atliekų tvarkymas – GIO atsakomybė. Būtent jos turi panaudotas pakuotes surinkti ir pasirūpinti jų sutvarkymu. Už tai organizacijų atstovaujamas verslas atleidžiamas nuo didelių taršos mokesčių. Be to, būtent šios organizacijos operuoja pakuočių tvarkymui skirtomis lėšomis, surinktomis iš gyventojų, jiems įsigyjant prekes.

Vis dėlto atliktas tyrimas parodė, kad kone pusė apklaustų vilniečių (47 proc.) nesupranta, kam bei kaip moka už pakuočių ir jų atliekų tvarkymą. Net 21 proc. respondentų klaidingai įsitikinę, kad ši paslauga įtraukta į kasmetę Vilniaus miesto savivaldybės rinkliavą už atliekas, ir tik penktadalis (20 proc.) apklaustųjų žino, kad, įsigydami prekę, už jos pakuotės atliekų tvarkymą moka vienkartinį mokestį.

„Akivaizdu, kad rūšiavimo sistema yra komplikuota – žmonės nepatenkinti, švaros miestuose siekiančios savivaldybės spaudžiamos į kampą, o už tai teisiškai atsakingos organizacijos tiesiog „nusiplauna rankas“, nes vartotojai nežino, kad už rūšiuojamų atliekų surinkimą ir tvarkymą atsakingos būtent jos. Norime, kad sistema veiktų sklandžiai, o gyventojams nereikėtų kentėti dėl perpildytų pakuočių atliekų konteinerių, todėl jau kurį laiką siekiame rimtų reformų. Tikimės, kad galiausiai šioje netvarkoje tvarką padės įvesti įstatymų leidžiamoji valdžia“, – sako Vilniaus vicemeras V. Benkunskas. 

Klausimai persikėlė į Seimą

Seime jau svarstoma priimti įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo būtų mažinamas GIO šiuo metu tenkantis svoris derybų procese dėl pakuočių atliekų tvarkymo sąlygų. Nacionaliniu lygmeniu taip pat diskutuojama didesnę atsakomybę suteikti savivaldybėms, kurias gyventojai ir laiko atsakingomis už visų atliekų tvarkymą. Siūloma savivaldai perleisti komunalinių atliekų sraute susidarančių pakuočių atliekų rūšiuojamojo surinkimo, vežimo, paruošimo naudoti ir naudojimo organizavimą, paliekant GIO pareigą finansuoti tokių paslaugų teikimą. 

„Kuo aiškesnė bus sistema, kuo joje bus mažiau painiavos, tuo geriau visų pirma patiems gyventojams. Tai akivaizdžiai parodo ir atlikta vilniečių apklausa. Tikime, jog Seime svarstomi pakeitimai išties prisidėtų prie švaresnio miesto, suteiktų galimybę gyventojams tinkamai rūšiuoti, išvaduotų nuo nereikalingų papildomų išlaidų ir galiausiai – suteiktų daugiau pasitikėjimo visa rūšiavimo sistema“, – sako Vilniaus savivaldybei pavaldžios įmonės „VASA“ vadovė Justina Prunskienė.   

Siūlymai dėl rūšiuojamų atliekų tvarkymo šiuo metu svarstomi Seimo Aplinkos apsaugos komitete. Vilniaus miesto savivaldybės skaičiavimais, dėl dabar netinkamai vykdomų GIO atsakomybių iš sostinės biudžeto kasmet tenka atseikėti apie 750 tūkst. eurų. 

Klientų pasitenkinimo tyrimą SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) užsakymu atliko rinkos tyrimų bendrovė „Synopticom“ 2021 m. kovo 19-30 d.
 

Naujienų prenumerata
Užsisakykite mūsų naujienlaiškį ir naujausią informaciją gausite tiesiai į savo el. pašto dėžutę.